Home » Blog » Autisme » De stille strijd: wat TOS en ASS voor ons betekenen

De stille strijd: wat TOS en ASS voor ons betekenen

door | 21 jul, 2025 | Autisme

Voordat ik iets vertel over mijn zoon en zijn diagnoses TOS en ASS, leg ik eerst uit wat TOS inhoudt.

Wat is TOS?

TOS (taalontwikkelingsstoornis) verwijst naar een primaire stoornis in de moedertaal. Dit betekent dat de taalproblemen niet te verklaren zijn vanuit sensorische, fysieke, cognitieve, neurologische of emotionele oorzaken, en ook niet door een tekortschietend taalaanbod.

Kinderen met TOS hebben moeite met taalproductie, taalbegrip of beide (Leonard, 2000).

Wat is ASS?

ASS (autismespectrumstoornis) is een ontwikkelingsstoornis die wordt gekenmerkt door problemen in sociale interactie, en in zowel verbale als non-verbale communicatie (Vermeulen, 2009).

 

Signaalkenmerken TOS en ASS van kinderen

SignaalkenmerkenTOSASS
CommunicatiegedragSociale wederkerigheid, onder andere gelaatsgerichtheid, communicatief doel.Sociale wederkerigheid is niet vanzelfsprekend.
TaalgedragTaalproductie
  • Moeilijk verstaanbaar kleine woordenschat.
  • Woordvindingsproblematiek.
  • Ongrammaticale zinnen.
  • ‘Andere”wijze van uitdrukken.
  • Voorkeursvocabulaire.
  • Monotoon, echolalie, repetitief karakter.
Taalbegrip
  • Kleine woordenschat.
  • Moeite met lange, complexe zinnen.
  • Moeite met abstracte begrippen.
  • Moeite met samenhang.
  • Moeite met verbanden leggen.
Taalgebruik
  • Geen, te laat ‘verkeerde’reactie.
  • Moeite met navertellen verhaal.
  • Porblemen in de sociale communicatie.
  • Geen of ‘verkeerde’reactie.
  • Letterlijke intepretatie.
  • Moeite met aanpassen aan veranderende context.
  • Moeite met uiten intentie.
  • Problemen in de sociale communicatie.
Cognitief profiel
  • Auditieve verwerkingsproblematiek.
  • Zwakker fonologisch bewustzijn.
  • Zwakker werkgeheugen.
  • Innerlijke taal zwakker en van invloed op executieve functies.
  • Innerlijke taal zwakker en van invloed op executieve functies.
  • Zwakke centrale coherentie.
  • Zwakke Theory of mind.

Bron Middelkoop-van Erp, A. (2020). Een kwestie van TOS(sen)?. LBBO Beter Begeleiden

TOS variatie en diversiteit in woordenschatonderwijs van belang. Het aanleren van bijvoorbeeld synoniemen kan bijdragen aan het beter kunnen omschrijven (woordvindingsproblematiek) van datgene wat de leerling bedoelt. Leerlingen met ASS hebben meer baat bij eenduidigheid in begrippen en het leren herkennen van type vragen. Waar bijvoorbeeld Denkstimulerende gesprekmethodiek (DGM) zeer passend is bij TOS, kan het abstracte deel bij leerlingen met ASS het alleen maar complexer maken.
Weloverwogen keuzes maken in onderwijs en begeleiding, vraagt om multidisciplinair overleg. Je brengt sámen het gedrag van de leerling zorgvuldig in beeld; allereerst het communicatiegedrag (functie en doel) en aansluitend het taalgedrag van de leerling.
In figuur 1 vind je een overzicht van alle kenmerken die in dit artikel zijn genoemd. Het schema dient zorgvuldig geïnterpreteerd te worden; bij beide groepen is er sprake van heterogeniteit. Het is dus géén kwestie van ‘tossen’. Rekening houden met de onderliggende problematiek (cognitieve profiel) waartoe het gedrag te herleiden is, maakt de kans op succesvolle begeleiding groter. Het is van belang om vanuit verschillend perspectief, samen in gesprek te gaan over datgene wat ondersteunt en bijdraagt aan het welbevinden en de zelfredzaamheid van de leerling. De literatuurlijst bij dit artikel is te vinden in de materialenbank op lbbo.nl.

Schema van signaalkenmerken van kinderen met TOS en/of ASS  en tekst komt uit een artikel van A. Middelkoop-van Erp. Kijk voor de volledige artikel https://swvpozaanstreek.nl/wp-content/uploads/2024/06/Middelkoop_van-Erp_Een-kwestie-van-tossen_LBBO-september-2020-14-19.pdf.

Mijn zoon

Nu je wat meer weet over TOS, kan ik beter uitleggen waar mijn zoon moeite mee heeft. Bij hem is het complex: hij heeft problemen met zowel taalbegrip als taalproductie.

Hij heeft moeite met het uiten van emoties. Door de combinatie van ASS en TOS is de ’theory of mind’ (het vermogen je te verplaatsen in de gevoelens, gedachten en bedoelingen van anderen) voor hem extra lastig. Ook innerlijke taal verwoorden is moeilijk. Dat belemmert hem op veel gebieden.

Hij uit zijn gevoelens in emoties in plaats van woorden. Als er iets is, reageert hij vaak intens emotioneel. Communiceren met vreemden vindt hij heel lastig, en zelfs bij bekenden kost het hem veel energie. Toch doet hij enorm zijn best.

Wat hij nodig heeft in zijn persoonlijke ontwikkeling is veiligheid, voorspelbaarheid en ons vertrouwen.

ASS zorgt daarnaast voor extra vermoeidheid. Door zijn andere manier van informatie- en prikkelverwerking, in combinatie met de taalproblemen, is hij snel uitgeput. Wat hij ’s ochtends nog kan verwerken, lukt aan het eind van de dag niet meer. Aan de buitenkant zie je dit niet.

Wij als ouders

Gelukkig vertrouwt hij ons steeds meer. Als er iets is, lukt het hem beter om te communiceren. Een paar jaar geleden ging dat nog niet face-to-face, maar via WhatsApp lukte het wél. Dat was een enorme stap voor hem.

Zoals ik al schreef: hij heeft iemand nodig die hij vertrouwt. Vorig jaar werd hij 18, wat betekent dat hij officieel zelfstandig gesprekken moet voeren — met instanties, onderwijs, gemeente, enzovoort. Maar dat lukt hem nog niet. Vaak ben ik erbij als zijn tolk en brug. Ik begrijp echt wat hij bedoelt.

Met zijn vader kan hij ook beter praten, maar bij lastige onderwerpen gaat het toch via mij — soms via een appje. Ik geef het dan aan zijn vader door.

Het vergt veel energie en tijd van ons als ouders. Er wordt vaak verwacht dat je het allemaal wel weet of regelt, maar simpel is het niet. Wij hebben echt moeten leren omgaan met zijn TOS. Als buitenstaander zie je vaak niet wat er speelt binnen ons gezin.

Zorgverleners

Een externe zorgverlener inschakelen lukt (nog) niet. Dat vindt mijn zoon spannend en onveilig. Hij blokkeert dan volledig. Hij heeft écht een veilige, vertrouwde omgeving nodig. Zelfs bij ons thuis heeft dat lang geduurd. Laat staan bij iemand die hij niet kent.

Over Miranda

Ik ben Miranda Schoot, autisme coach met eigen ervaring. Met mijn groepsaanbod help ik mensen met autisme én hun omgeving meer inzicht, rust en balans te vinden.

Ik woon in St. Annaparochie, ben 50 jaar en moeder van een zoon van 19 jaar. Sinds 2013 weet ik dat ik zelf autisme heb; mijn zoon kreeg die diagnose in 2010.

Autisme kan grillig zijn. Ik heb zelf ervaren hoe zwaar het kan voelen – van overprikkeling, vermoeidheid en chaos tot depressie en burn-out. Maar ik ontdekte ook dat het anders kan. Door stap voor stap te werken aan meer overzicht, rust en houvast, kreeg ik meer energie en ruimte voor mezelf, mijn gezin, werk en studie.

Die ontwikkeling gun ik anderen ook. Daarom deel ik mijn kennis en ervaring via workshops, lezingen en trainingen. Mijn doel is om praktische handvatten te bieden, herkenning te creëren en het bewustzijn over autisme te vergroten.

Niet alleen mensen met autisme zijn welkom. Ook ouders, partners, collega’s, leraren en (zorg)professionals kunnen deelnemen aan mijn groepsactiviteiten.

Mijn missie is helder: mensen met autisme én hun omgeving helpen van overleven naar leven.

Ik begeleid alleen nog mijn huidige klanten in lopende 1-op-1 trajecten. Mijn focus ligt op mijn groepsaanbod: workshops, trainingen en lezingen.

Gerelateerde artikelen

Inertie bij autisme – als schakelen voelt als bergbeklimmen

Inertie bij autisme – als schakelen voelt als bergbeklimmen

Inertie is iets waar veel mensen met autisme mee te maken hebben: de moeite om te starten, stoppen of schakelen, zelfs als je wíl bewegen.
Lange tijd dacht ik dat ik daar geen last van had — tot ik begreep wat inertie écht is.
Het gaat niet om onwil of luiheid, maar om hoe het autistische brein schakelt tussen rust en actie.

In dit blog deel ik hoe ik inertie herken in mijn dagelijks leven en wat mij helpt: energiebeheer, compassie en structuur.
Door mijn eigen tempo te volgen en met zachtheid naar mezelf te kijken, leer ik steeds meer bewegen vanuit rust — van overleven naar liefdevolle acceptatie.

Lees meer

0 reacties

Een reactie versturen

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Tweet
Share
Share
Pin